Astrofotografia

Tranzyt Wenus na tarczy Słońca

tranzyt wenus h s6 czerwca 2012 miało miejsce bardzo ciekawe zjawisko tranzytu Wenus na tle tarczy słonecznej. Z grupą przyjaciół - astromaniaków spotkaliśmy się na szczecińskich Wałach Chrobrego.
Pogoda była na tyle łaskawa, pozwoliła na obserwację tego pięknego zjawiska, chociaż przez prawie cały czas na wschodzie utrzymywały się wysokie, postrzepione cirrusy.
Informacja o zjawisku i planowanych obserwacjach tego niecodziennego zjawiska pojawiła się w mediach co spowodowało, że obok naszej grupy zgromadziło się sporo osób zainteresowanych obserwacjami.


Zjawisko tranzytu Wenus, występuje gdy Ziemia, Wenus i Słońce znajdą się w jednej linii. Z powodu wzajemnego nachylenia orbit Ziemi i Wenus może to nastąpic tylko w dwóch punktach orbity, stąd to zjawisko jest stosunkowo rzadkie. Następne takie zjawisko wystąpi dopiero w 2117 roku i nie bedzie widoczne z terenu Polski.

Średnica Słońca jest dość duża, wynosi około 1,4 mln km dlatego sam tranzyt trwa dość długo - od 5 do 8 godzin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Wikipedii 

tranzyt wenus h s

Zdjęcie zostało wykonane z wykorzystaniem filtrów Baader ND5 i Baader H-alfa 7nm. Filtr H-alfa spowodował że oprócz samej Wenus, plam słonecznych i pochodni widać także chromosferę, a dokładniej
siatkę chomosferyczną

Sprzęt, ekspozycja

  • Teleskop: Newton Sky Watcher 150/750 + Baader MPCC
  • Montaż: Meade LXD-75
  • Kamera: QHY8L
  • Filtr: Baader ND5 i Baader H-alfa 7nm
  • Ekspozycje:
    • RGB: 3 x 100ms



    Data wykonania zdjęcia: 6 czerwca 2012
    Miejsce wykonania: Szczecin, Wały Chrobrego