Astrofotografia

Tranzyt Wenus na tarczy Słońca

tranzyt wenus h s6 czerwca 2012 miało miejsce bardzo ciekawe zjawisko tranzytu Wenus na tle tarczy słonecznej. Z grupą przyjaciół - astromaniaków spotkaliśmy się na szczecińskich Wałach Chrobrego.
Pogoda była na tyle łaskawa, pozwoliła na obserwację tego pięknego zjawiska, chociaż przez prawie cały czas na wschodzie utrzymywały się wysokie, postrzepione cirrusy.
Informacja o zjawisku i planowanych obserwacjach tego niecodziennego zjawiska pojawiła się w mediach co spowodowało, że obok naszej grupy zgromadziło się sporo osób zainteresowanych obserwacjami.

Czytaj więcej: Tranzyt Wenus na tarczy Słońca

Kometa C/2009 P1 Garrad

garrad M71 26 sierpnia 2011 s13 sierpnia 2009 roku australijski astronom Gordon J. Garradd odkrył kometę jednopojawieniową C/2009 P1 o hiperbolicznej orbicie. Gordon J. Garradd razem ze swoim kolegą po fachu Robem McNaught odkryli ponad 60 komet i jeszcze więcej asteroid zbliżających się do Ziemi. Pracują razem gdzieś w Australii w programie wyszukiwania obiektów zbliżających się do Ziemii, potencjalnie zagrażajcych bezpieczeństwu naszej Planety. Tu można o nich poczytać .

Utworzyłem kilka animacji dlatego ładowanie tej strony może chwile potrwać, ale warto to zobaczyć :)

Czytaj więcej: Kometa C/2009 P1 Garrad