Astrofotografia

O mnie

autor

Nazywam się Tadeusz Smela. Urodziłem się w 1966 roku. Mieszkam w Glinnej - małej miejscowości pod Szczecinem. Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ale na co dzień zajmuję się tworzeniem oprogramowania. Jestem wierzącym i praktykującym katolikiem.

Astronomią interesuję się od dziecka. Swój pierwszy teleskop z brystolu, 60mm soczewki od okularów i okularu z zepsutej rosyjskiej lornetki zbudowałem w 6 klasie podstawówki. Miał ogniskową 50 cm i dawał całkiem fajne obrazy. Drugi teleskop też z soczewki o średnicy 60 mm miał ogniskową 2 m. Pamiętam, że widziałem przez niego rozdzielone Epsilony w Lutni. Nauka w szkole średniej i na studiach, potem zakładanie rodziny i praca zawodowa  spowodowały że odłożyłem trochę na bok te zainteresowania. Kilka lat temu kupiłem teleskop 20 cm na montażu paralaktycznym i na nowo wróciłem do czynnego uprawiania tego hobby. Obserwacje wizualne w większym sprzęcie dawały dużo satysfakcji ale gdy do wyciągu zamontowałem lustrzankę i spróbowałem jak smakuje astrofotografia to wciągnęło mnie to bez reszty, Teraz gdy tylko pojawi się czyste niebo i nie ma Księżyca, który trochę przeszkadza, rozstawiam sprzęt i wyłapuję fotony biegnące z odległych zakątków Wszechświata.

18 stycznia 2014 roku razem z grupą kolegów reaktywowaliśmy szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Na zebraniu założycielskim koledzy powierzyli mi funkcję prezesa Oddziału. Obowiązki prezesa powodują, że  mam mniej czasu na obserwacje, ale postaram się to nadrobić :)

Zapraszam do śledzenia strony naszego oddziału: www.ptma.szczecin.pl.

Jestem jednym z inicjatorów i twórców projektu iteleskop.org - zdalnie sterowanego teleskopu, zainstalowanego w najlepszym miejscu dla prowadzenia obserwacji astronomicznych w Europie, w Nerpio w południowo-wschodniej Hiszpanii. O projekcie można poczytac na stronie www.iteleskop.org