Astrofotografia

Kwintet Stephana - Hickson 92 i NGC 7331

kwintet stefana sGigantyczna kolizja w kosmosie.

Kwintet Stephana jest ulubionym obiektem dla astronomów amatorów w obserwacjach wizualnych.  Zdobył sławę  jako wyzwanie - cel dla dobrych teleskopów amatorskich.

 Kwintet Stephana, to grupa pięciu galaktyk (NGC7317, 7318A, 7318B, 7319 i 7320). Znajduje się około 270 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrył ją w 1877 roku francuski astronom Edouard Stephan za pomocą 80cm teleskopu w obserwatorium w Marsylii. 


Była to pierwsza odkryta przez astronomów kompaktowa grupa galaktyk. Grupa ta znana jest tez jako Hickson 92 (Paul Hickson w 1982 roku opublikował katalog 100 kompaktowych grup galaktyk, Kwintet Stefana to najsłynniejsza grupa) . Na prezentowanym zdjęciu znajduje się też galaktyka spiralna NGC 7331.

 

kwintet stefana s

Pierwotnie zakładano że wszystkie 5 galaktyk z grupy są powiązane grawitacyjnie jednak dokładne pomiary przesunięcia ku czerwieni wykazały ze jedna z galaktyk NGC 7320 leży w rzeczywistości znacznie bliżej, około 35 mln ly od Ziemi.

Cztery galaktyki połączone grawitacyjnie krążą wokół siebie w kosmicznym tańcu po skomplikowanych orbitach zbliżając się do siebie. Ostatecznie najprawdopodobniej się połączą i stworzą jedną ogromną galaktykę eliptyczną.
Można powiedzieć że obserwując ten obiekt widzimy gigantyczną, kosmiczną kolizję.

kwintet stefana o s

 

Na zdjęciu gromady wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Spitzera zaobserwowano jedną z najrozleglejszych fal uderzeniowych. Fala ta powstaje w wyniku uderzenia jednej z galaktyk w drugą z prędkością ponad miliona km/h. Źródłem fali jest galaktyka NGC 7318B. Ogromna fala uderzeniowa, zbudowana z gorącego wodoru, jest większa niż Droga Mleczna.

Najwiekszy obiekt na zdjęciu to galaktyka spiralna klasy Sbc -  NGC 7331. Odkrył ja w 1784 roku William Herschel. Galaktyka NGC 7331 wykazuje wiele podobieństw do naszej Drogi Mlecznej. Podobieństwa te obejmują rozkład gwiazd, całkowitą masę, wzór spirali a także obecność w jądrze galaktyki, monstrualnej czarnej dziury.

Przyglądając się dokładniej zdjęciu można wypatrzeć całe mrowie drobnych galaktyk

 

Zdjęcie wykonywałem w czasie dwóch bezkiężycowych, listopadowych nocy. 13 i 14 listopada prognozy były zachęcające ale niestety mgła skutecznie utrudniała rejestrację obrazu. Zarejestrowałem w sumie ponad 40 klatek ale tylko 19 z powodu mgły  nadawało się do wykorzystania.

 

Sprzęt, ekspozycja

 • Teleskop: Newton Sky Watcher 150/750 + Baader MPCC
 • Montaż: Meade LXD-75
 • Prowadzenie: Celestron R 70/400 Meade DSI Pro, PHD
 • Kamera: QHY8L
 • Filtr: IDAS LPS P2
 • Ekspozycje:
  • RGB: 19 x 10 minut
  • Data wykonania zdjęcia: 13 i 14 listopada 2012
  • Miejsce wykonania: Glinna k/Szczecina