Astrofotografia

IC 59, IC63 Gamma Cas

IC59 IC63Mgławica Gamma Cas: IC 59 – słaba mgławica refleksyjna, IC 63 - słaba mgławica emisyjna oraz obszar H II, znajdują się w konstelacji Kasjopei w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 17 stycznia 1890 roku przez Isaaca Robertsa.

 

 

Mgławice IC 59 i IC 63 znajdują się w odległości zaledwie kilku lat świetlnych od gwiazdy Gamma Cassiopeiae przez którą są jonizowane i podświetlane. Wspólnie tworzą obiekt skatalogowany w katalogu Sharplessa jako Sh2-185

Mgławica refleksyjna – typ mgławicy, w której obłoki pyłu odbijają światło pobliskiej gwiazdy lub gwiazd. Promieniowanie pobliskiej gwiazdy lub gwiazd nie jest wystarczające do wywołania jonizacji gazu w mgławicy, jak to ma miejsce w mgławicach emisyjnych, ale jest wystarczające, aby dać odpowiednie rozproszenie, które uwidacznia pył. Stąd widma częstotliwości wykazywane przez mgławice refleksyjne są podobne do gwiazd, które je oświetlają. Pośród mikroskopowych cząsteczek odpowiedzialnych za rozproszenie znajdują się związki węgla (np. diamentowy kurz) oraz innych pierwiastków, a w szczególności żelaza i niklu. Związki tych dwóch ostatnich są często zgrupowane zgodnie z galaktycznym polem magnetycznym i powodują lekką polaryzację rozpraszanego światła (Kaler, 1998). Rozróżnienie pomiędzy tymi dwoma rodzajami mgławic zostało dokonane przez Edwina Hubble'a w 1922 roku. Mgławice refleksyjne są miejscem, gdzie powstają gwiazdy.

Mgławica emisyjna – wielka chmura (często o średnicy kilkuset lat świetlnych) świecącego gazu i plazmy. Mgławicami emisyjnymi mogą być obszary H II, gdzie duże ilości promieniowania ultrafioletowego emitują młode, gorące, niebieskie gwiazdy; oraz mgławice planetarne, gdzie umierająca gwiazda odrzuciwszy swoje zewnętrzne warstwy, odsłoniła jonizujące gaz jądro. Obserwacje mgławic emisyjnych, występujących licznie poza Drogą Mleczną, są niezwykle istotne. Pozwalają między innymi określać odległości do sąsiednich galaktyk, oraz ich skład chemiczny. Mgławice emisyjne często zawierają ciemniejsze obszary, czyniąc z nich obiekty bardzo ciekawe wizualnie. Przykładem jest Mgławica Ameryka Północna, w której kombinacja obszarów jasnych i ciemnych przypomina kontynent. Bywają też mgławice zbudowane zarówno z regionów emisyjnych, jak i refleksyjnych (również ciemnych)

(dane z Wikipedii)



Sprzęt, ekspozycja

  • Teleskop: Newton Sky Watcher 150/750 + Baader MPCC
  • Montaż: Meade LXD-75
  • Kamera: QHY8L
  • Filtr: IDAS LPS P2
  • Ekspozycje:
    • RGB: 23 x 10 minut



    Data wykonania zdjęcia: 15 sierpnia 2012
    Miejsce wykonania: Glinna