Astrofotografia

NGC 869 NGC 884 - Gromada Podwójna w Perseuszu

double cluster sPodwójna gromada Perseusza (znana również jako h+χ Persei) to gromada utworzona przez dwie gromady otwarte NGC 869 oraz NGC 884. Znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.
Podwójna gromada Perseusza została po raz pierwszy skatalogowana przez greckiego astronoma, Hipparcha, choć z pewnością była obserwowana już znacznie wcześniej. Wynika to z faktu że, gromada ta jest widoczna gołym okiem.

double cluster s
Obie gromady znajdują się w odległości ponad 7000 lat świetlnych od Ziemi, jednak od siebie są oddalone już tylko o setki lat świetlnych. Kolejną cechą łączącą te gromady jest ich podobny wiek, który możemy ocenić na podstawie właściwości poszczególnych gwiazd obu gromad. Są one stosunkowo młodymi grupami, NGC 869 ma 5,6 a NGC 884 3,2 miliona lat według Katalogu nieba 2000. Dla porównania, wiek Plejad szacuje się na 75 do 150 milionów lat. NGC 869 do Ziemi zbliża się z prędkością 22 km/s a NGC 884 zbliża się z podobną prędkością 21 km/s. Obie gromady zawierają gwiazdy znacznie młodsze i gorętsze od naszego Słońca. Dowodzi to, że te dwie gromady powstały najprawdopodobniej z tego samego obszaru formowania gwiazd.
(dane z Wikipedii)

Te dwie piękne gromadki widać nawet gołym okiem. Lornetka lub mały teleskop pokazuje je w pełnej krasie.
Do dzisiaj pamietam gdy wiele lat temu pierwszy raz je obserwowałem w swoim 76mm teleskopie (to był Newton 76/700). Zrobiły na mnie wielkie wrażenie, brylanciki błyszczące w gąszczu drobnych gwiazdek.Sprzęt, ekspozycja

 • Teleskop: Newton Sky Watcher 150/750 + Baader MPCC
 • Montaż: Meade LXD-75
 • Kamera: QHY8L
 • Filtr: IDAS LPS P2
 • Ekspozycje:
  • RGB: 32 x 5 minut  Data wykonania zdjęcia: 9 września 2012
  Miejsce wykonania: Glinna